Trekking dla zielonych

Wcześniej, na naszym blogu, wielokrotnie pojawiały się wpisy o tym, czym jest trekking w Himalajach, jak się do niego przygotować i z czym się wiąże. Dziś jednak wrócimy do podstaw – to wpis dla początkujących osób, które chciałyby zacząć swoją przygodę z trekkingiem. Nie od razu Rzym zbudowano, w związku z tym, przeprowadzę świeżych przez to, czym jest trekking, jak się przygotowywać i od czego powinno się zacząć.

Czym jest trekking?

Trekking w Himalajach wycieczkaPytanie może wydawać się banalne, ale biorąc pod uwagę różnorodność na rynku sportowym trzeba je zadać. Warto rozróżnić trekking od np. hikingu. Trekking jest rodzajem trudniejszej wędrówki pieszej po terenach górskich. Z założenia ma być to podróż długodystansowa – może trwać nawet kilka dni a kierować nią będzie chęć zdobycia nawet kilku szczytów. Często są to wypady pod namiot albo wiąże się z nimi nocowanie w schroniskach górskich. Przygotowanie się zajmuje sporo czasu, bo trzeba spakować się na dłuższą wycieczkę i wziąć pod uwagę zmienność pogody i warunków. Trekking można uprawiać w właściwie wszędzie – w Europie, Azji, Afryce. Ojczyzną trekkingu jest Nepal – to tam James Roberts pierwszy raz użył tego pojęcia.
A czym jest hiking? Niektórzy twierdzą, że jest to odmiana trekkingu, a inni uważają go za odmienną dyscyplinę. Klasyfikacja hikingu jest mniej istotna, ważniejszy jest jego cel, który odróżnia go od trekkingu. Hiking to krótka i łatwiejsza wycieczka, wybierana często przez całe rodziny. Co ciekawe, zalicza się do niego na przykład wycieczki rowerowe – nawet te krótkie. Przygotowanie do hikingu jest znacznie prostsze, wymaga spakowania się na jeden dzień (ewentualnie weekend), a cała dyscyplina nie odbywa się w trudnych warunkach. Co nie oznacza, że należy bagatelizować aspekty takie jak – odpowiednie buty i odzież. Za hikingiem i trekkingiem możemy mówić jeszcze o alpinizmie. Jest to gratka dla zaawansowanych – tu już potrzebujemy raków, czekanów, linek, haków i innego specjalistycznego sprzętu.

Dokąd idziemy?

Absolutną podstawą jest zaplanowanie trasy. Postawienie sobie celu jest też dobrą motywacją dla całej wyprawy. Jeśli wyruszamy po raz pierwszy, nie decydujmy się na trudne trasy, wybierzmy niskie partie gór w Polsce. Musimy poznać swoją kondycję, swoje ciało i przede wszystkim góry.
Na początek możemy wybrać przepiękną Dolinę Chochołowską. Jest to najdłuższa dolina w naszych, polskich Tatrach. Trasa nie jest trudna, warto na niej sprawdzić swoje umiejętności. Przy okazji można zobaczyć jaskinie Mylna i Mroźna. Dodawanie atrakcyjnych punktów do naszej trasy, będzie motywowało nas do trekkingu i dawało sporo frajdy. Ciekawym rozwiązaniem są narzędzia internetowe do planowania tras. Z samego Google’a mamy: Google Maps i Google Earth. Interesującą opcją jest, tworzony przez turystów, serwis Open StreetMap, w którym znajdziemy ścieżki, szlaki, czy wspomniane wcześniej ważniejsze punkty na trasie. Jeśli jesteśmy jednak fanami mapy, możemy zdecydować się na jej wirtualną wersję. Znajdziemy ich w Internecie naprawdę sporo (np. Mapa-turystyczna.pl). W przypadku, gdy jesteśmy zupełnie nierozeznani w terenach, warto zajrzeć do oferty Adventure24. W zależności od potrzeb, możemy wybrać kategorię wyprawy: góry, wypoczynek, active, przyroda, rodzina, incentive (turystyka motywacyjna). Ponadto, jeśli podchodzimy do trekkingu poważnie, zdecydujmy się na szkolenia i kursy, które, pod okiem profesjonalistów, przygotują nas na trudniejsze wyprawy. Być może, w przyszłości, po odpowiedniej praktyce wybierzemy się na upragniony trekking w Himalajach.

Co na siebie włożyć?

Trekking w Himalajach butyJeśli szykujemy się na pierwszą w swoim życiu wycieczkę trekkingową, musimy się przygotować do niej tak, by chcieć kolejny raz wrócić na górskie ścieżki. Nieodpowiednie ubranie może wpłynąć na to, że nie będziemy miło wspominać naszego trekkingowego wypadu.
Podstawą są dobre buty – zapomnijmy o tenisówkach – one przydają się tylko do spacerów po mieście. Buty trekkingowe to konieczność. Potrzebne są nam takie o przyczepnej podeszwie i dobrym bieżniku. Muszą mieć wzmocnioną część przy palcach i piętach. Ważne jest, by były na tyle wysokie, by ochroniły naszą kostkę przed ewentualnym skręceniem. Pogoda w górach bywa kapryśna, przyda się nam wtedy membrana przeciwdeszczowa, która uchroni stopy od przemoczenia. W parze z butami idą skarpetki – nie należy pomijać tego ważnego szczegółu. Dobrze byłoby, gdyby skarpety wykonano z wełny merino. Jest to rodzaj wełny dedykowany osobom, wybierającym się w góry w różnych celach, są dobre nawet na snowboard. Merino jest lepsza od materiałów syntetycznych, bo pozwala skórze oddychać i jest antybakteryjna. Co ciekawe, ten rodzaj wełny jest miły w dotyku, nie będzie nas „drapał”, bo przypomina bawełnę. Kolejną częścią garderoby są spodnie – koniecznie wybierzmy materiał elastyczny i szybkoschnący. Ponadto, możemy zdecydować się na wersję 2w1, która będzie się odpinać na zamek – będziemy mieć równocześnie szorty na słoneczny dzień i standardowe długie spodnie w razie wieczornego ochłodzenia. Wspomniana wcześniej wełna merino, może być materiałem, z którego uszyte będą nasze koszulki. Wybierzmy termoaktywne – pomogą nam w utrzymaniu ciepła i odprowadzą wilgoć. Pamiętając o zmiennej pogody, zabierzmy ze sobą kurtkę przeciwdeszczową. Wybór na rynku jest ogromny, ale warto pamiętać, by wybrać takie z wysoką wodoodpornością (na poziomie powyżej 10.000 słupa wody), oznaczenia znajdziemy oczywiście na metkach. Kiedy nie pada, możemy ubierać się w polary – to bardzo wygodne i przyjemne w dotyku ubrania. Dobry polar jest lekki, a jednocześnie dobrze chroni przed zimnem.
Koniecznie musimy zaopatrzyć się w plecak – tu nie sprawdzą się żadne torby na ramię . Musimy mieć równo rozłożony ciężar na plecach, by nie zmęczyć po kilku kilometrach. Dobrze jest wybrać wodoodporny z szelkami i pasami biodrowymi i piersiowymi, które będziemy mogli regulować.

Co spakować ze sobą?

Trekking w Himalajach plecakNajważniejsze na wycieczkach jest to, by odpowiednio uzupełniać płyny i mieć skąd czerpać siłę. Zwróćmy uwagę, by prowiant, który bierzemy był wartościowy i dawał nam dużo energii. Poza kanapkami, weźmy batony albo owoce, które dostarczą nam kalorii. Do picia wybierzmy wodę, ale dobrym rozwiązaniem będzie też zabranie ze sobą termosu z gorącą herbatą. Poza tym, w naszym plecaku powinny znaleźć się mapy albo GPS. Naładujmy nasz telefon i wpiszmy do niego numer alarmowy TOPR lub GOPR. Konieczna będzie również apteczka z podstawowym wyposażeniem, czyli z plastrami, bandażami, środkami przeciwbólowymi i antyseptycznymi. Nierzadko, do wycieczek w górach, przydają się latarki, dobre kremy z filtrem, czy okulary przeciwsłoneczne, które ochronią nasze oczy.

Trekking dla niektórych ludzi stał się sposobem na życie i receptą na zdrowie. Nic dziwnego, trekking jak każda aktywność fizyczna, niesie ze sobą wiele zalet. Napisano wiele książek o trekkingu, z których możemy się dowiedzieć, co wyjątkowego kryje się w tych wyprawach. Wśród wielu pozycji możemy przeczytać między innymi: „Z plecakiem przez świat : ABC trekkingu” (Hugh McManners), „Góry. Wolność i przygoda. Od trekkingu do alpinizmu” (Graydon, Don, Hanson Kurt) albo „Od marzenia do przygody. Wszystko o wędrowaniu” (Mateusz Waligóra). Przeczytanie kilku książek o podstawach trekkingu, tego, co motywuje ludzi do jego uprawiania, z pewnością pomoże w podjęciu decyzji, czy i kiedy zaczynamy tę wspaniałą przygodę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *