10 ciekawostek o Himalajach

Himalaje są najwyższym pasmem górskim na Ziemi. Dawniej wyprawa w te rejony świata dla większości osób była nieosiągalnym marzeniem, dziś na trekking w Himalajach wyjeżdża coraz więcej śmiałków. O ile ogólne informacje o Nepalu i popularnych trasach dostępne są na większości stron agencji podróżniczych organizujących wyprawy w najwyższe góry świata, tak o niektórych ciekawostkach można się dowiedzieć poświęcając na ich wyszukanie odpowiednio dużo czasu. Postanowiłam zebrać wszystko, co do tej pory udało mi się znaleźć i umieścić to w jednym wpisie. Oto czego być może jeszcze nie wiedzieliście o Himalajach:

  1. Łańcuch górski Himalajów rozciąga się na terenach należących aż do pięciu państw – Pakistanu, Indii, Chin, Nepalu i Bhutanu.
  2. W Himalajach znajduje się aż 10 z 14 ośmiotysięczników świata.
  3. Nazwa „Himalaje” pochodzi z sanskrytu i znaczy „siedziba śniegów” (himá – „zima, śnieg”, ālaya – „siedziba, leżący”).
  4. Największe sukcesy w Himalaizmie zimowym przypisuje się Polakom, którzy dokonali aż 10 pierwszych zimowych wejść.
  5. Wśród Himalaistów funkcjonuje pojęcie Korony Himalajów, na którą składa się 14 ośmiotysięczników (10 znajduje się w Himalajach, 4 w Karakorum). Jako pierwszy osiągnięcia tego dokonał Reinhold Messner.
  6. Na Mount Evereście woda wrze w temperaturze 68’C!
  7. Najłatwiejszym technicznie ośmiotysięcznikiem jest najwyższa góra świata – Mount Everest. Podejście nie jest zbyt wymagające, dlatego szczyt stanowi popularny cel wspinaczek w Himalajach.
  8. Najtrudniejszym ośmiotysięcznikiem jest Annapurna. Statystycznie ok 30% podejść na tę górę kończy się śmiercią.
  9. Nie wiadomo, kto pierwszy stanął na szczycie Everestu. Sir Edmund Hillary i Tenzing Norgay zgodnie odpowiadali, że dokonali tego wspólnie.
  10. Na Evereście zrobiono już praktycznie wszystko – m.in. dokonano lotu na paralotni ze szczytu, zjechano na snowboardzie i wprowadzono na wierzchołek niewidomą osobę. Znalazła się także para, która zdecydowała się wziąć ślub na najwyższej górze świata.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *