Jak radzić sobie z chorobą wysokościową?

Choroba wysokościowa to zmora osób, które lubią wspinaczki górskie i wyprawy takie jak trekking w Himalajach. Jest to zespół dolegliwości, które wynikają z braku adaptacji do warunków panujących na dużych wysokościach. U 25% osób pojawia się ona już po przekroczeniu granicy 2500 m n.p.m. Powyżej 4500 m n.p.m. przypadłość ta dotyka 75% wspinaczy. Jakie są przyczyny choroby wysokościowej? Co robić gdy dotknie nas taka przypadłość?

Im większa wysokość, tym powietrze jest bardziej rozrzedzone. Spowodowane jest to z postępującym wraz z wysokością spadkiem ciśnienia atmosferycznego. Po przekroczeniu granicy 2500 m n.p.m. zawartość tlenu zaczyna być zbyt mała na potrzeby organizmu człowieka. Tlen to pierwiastek, który jest niezbędny dla życia, dlatego organizm inicjuje szereg mechanizmów wyrównawczych, które mają za zadanie zaadoptować go do nowych, utrudnionych warunków.

Pierwszymi objawami choroby wysokościowej są ból głowy, nudności i wymioty. Często towarzyszy temu osłabienie, uczucie zmęczenia, zawroty głowy, brak apetytu i bezsenność. U części osób dochodzi także do obrzęku twarzy, rąk i nóg.

Jeśli chcemy zapobiec chorobie górskiej, warto stosować się do ogólnie przyjętych zasad i wskazówek. Wybierając się na trekking w Himalajach warto w planie wyprawy zarezerwować sobie kilka dodatkowych dni na aklimatyzację. Kiedy poruszamy się powyżej granicy 3000 m n.p.m. w ciągu jednego dnia możemy wejść tylko 300 metrów wyżej, przy czym obóz powinien być rozbijany na niższej wysokości niż ta, którą udało nam się osiągnąć w ciągu dnia. Zaleca się także zwiększone spożycie płynów. Jeśli poczujemy pierwsze symptomy choroby wysokościowej, należy jak najszybciej zaprzestać dalszej wspinaczki i dać organizmowi czas na zaadoptowanie się do nowych warunków. Dolegliwości pomogą złagodzić specjalne leki, które zawsze warto mieć przy sobie w apteczce. Jeśli stan zdrowia będzie się pogarszał, konieczne jest natychmiastowe zejście w dół co najmniej 1000 m.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *