Kto może sobie pozwolić na trekking w Himalajach?

Himalaje nie są miejscem, które powinno być odwiedzane przez wszystkich. Przede wszystkim dlatego, że nie każdy jest zainteresowany taką formą spędzania wolnego czasu. Niekorzystne warunki atmosferyczne, często prowizoryczne możliwości noclegowe, utrudniony a nawet zupełnie umożliwiony dostęp do Internetu – nie brzmi to jak wymarzone wakacje. Mimo to coraz więcej z nas decyduje się uprawiać trekking w Himalajach. Czy są osoby, które mimo chęci powinny zrezygnować z wyprawy w te najwyższe na świecie góry?

Okazuje się, że nawet niepełnosprawność nie jest w stanie przeszkodzić pasjonatom w zdobywaniu górskich szczytów. Zły stan zdrowia to coraz częściej tylko wymówka. Dzięki odpowiednim przygotowaniom oraz właściwej opiece lekarskiej, również osoby nie w pełni zdrowe, mogą zdecydować się na trekking w Himalajach. Może nie zawsze wskazane jest zdobywanie Mount Everestu – tę górę w wielu przypadkach warto pozostawić zawodowcom. Jednak niższe partie Himalajów mogą być bez większych problemów eksplorowane również przez laików. Najważniejsze, aby zachować zdrowy rozsądek i kwestie bezpieczeństwa zawsze stawiać na pierwszym miejscu.

Wybierając się w Himalaje musimy najpierw zdecydować się na konkretną trasę. Najbardziej popularne są dwa kierunki: trekking wokół Annapurny oraz trekking pod Everest. Nie można jednoznacznie stwierdzić, która opcja jest lepsza. Wszystko zależy od konkretnych zainteresowań i możliwości osób decydujących się na trekking w Himalajach.  Trasa wokół Annapurny jest właściwa dla ludzi, którzy ze względów zdrowotnych bądź kondycyjnych nie powinni zbyt długo przebywać na dużych wysokościach. Trasa przebiegająca pod Mount Everestem jest z kolei uznawana często za o wiele bardziej atrakcyjną dla osób zainteresowanych przebywaniem w rejonach prawdziwie wysokich gór. Widoki są niezapomniane. Długość wyprawy może trwać od ok. 10 do nawet 30 dni. Wszystko zależy od naszych możliwości i tego, jak zaplanujemy swoją trasę. Możemy być jednak pewni, że każdy dzień spędzony na trekkingu w Himalajach będzie czasem, który zostanie w naszej pamięci na zawsze.

2 thoughts on “Kto może sobie pozwolić na trekking w Himalajach?

  1. Zachęcające to co piszesz. Jestem jednak ciekawa z jakimi kosztami trzeba się liczyć planując taką wyprawę? Koszt sprzętu-wyposażenia, noclegów, pozwolenia, przejazdy. Możesz coś o tym napisać?

  2. Zachęcające to co piszesz. Jestem jednak ciekawa z jakimi kosztami trzeba się liczyć planując taką wyprawę? Koszt sprzętu-wyposażenia, noclegów, pozwolenia, przejazdy. Możesz coś o tym napisać?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *