Obowiązkowy ekwipunek przed wyruszeniem w Himalaje

Organizując lub rezerwując trekking w Himalajach często zastanawiamy się czy na pewno wszystko mamy, czy niczego na szlaku nam nie zabraknie oraz czy jesteśmy przygotowani na każde warunki. Poniżej chcę wam przedstawić listę ekwipunku, bez której ani rusz w wysokie góry.

Spakowanie plecaka na dwutygodniowy wyjazd nie jest rzeczą prostą. Sprzętu mamy wiele, a plecak ograniczony. Do wielu rzeczy chcemy mieć dostęp na bieżąco, dlatego jest to trudne zadanie logistyczne. Trzeba również wziąć pod uwagę warunki panujące w Himalajach. Dzień zazwyczaj jest ciepły i przyjemny, a noce potwornie zimne. Sporym ograniczeniem jest waga plecaka. 15 kilogramowe obciążenie na wysokości 5500 metrów to katorga dla naszego organizmu. Na tej wysokości mamy już tylko 33% tlenu w porównaniu do jego zawartości na wysokości poziomu morza. Dlatego odpowiedni dobór sprzętu jest tak istotną sprawą. W naszym plecaku wyposażeniu powinien znaleźć się następujący ekwipunek: buty trekkingowe (ponad kostkę), plecak o pojemności od 60-70 litrów, śpiwór o komforcie cieplnym do -10 stopni Celsjusza, porządna kurtka (nie koniecznie goretex), pola, ciepła bluza lub kosuzla flanelowa, 3 pary skarpet trekkingowych, koszulki termoaktywne, spodnie trekkingowe, spodnie polarowe lub termoaktywne, ręcznik najlepiej mały z miktofibry, który szybko schnie, apteczka (bandaże, gaza, podstawowe antybiotyki jak ampicylina czy aspiryna, leki przeciwgrypowe, coś na problemy żołądkowe, krem z filtrem UV co najmniej 30 i krem nawilżający), środki do odkażania wody, sandały, wielofunkcyjny nóż, kubek termiczny, latarkę czołową, kije trekkingowe, czapka i rękawice, butelka na wodę. Z tym ekwipunkiem jesteśmy na trekking.
Himalaje to wymagające góry więc warto być przygotowanym na każde warunki, surowość klimatu oraz ciężki dostęp do wielu potrzebnych przedmiotów powoduje to, że przed ruszeniem warto się porządnie przygotować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *