Dziki Kaukaz- alternatywa dla Alp i Himalajów

Jeśli jesteś górołazem poszukującym ciekawych miejsc, mniej popularnych niż Alpy i Himalaje, to góry Kaukazu są idealnym rozwiązaniem. Nie są jeszcze tak mocno popularne, a ich dzikość jest nie zbadana.

Szczególnie polecam wyprawę na Kazbek- jeden z najwyższych szczytów Kaukazu. Znajduje się on przy granicy Gruzińsko Rosyjskiej. Jest to wschodnia część Kaukazu Centralnego geograficznie leży w okręgu Oseti Południowej. W lokalnym dialekcie nazywana jest „Zamarzniętym szczytem” lub „Lodowym Szczytem”. Idealnym miejscem wypadowym jest Stepancminda- miejscowość u podnóża Kazbek, który pięknie się nad nią wznosi.

Kazbek jest szczytem wulkanicznym, który wygasł około sześć tysięcy lat temu, a pozostałością po wulkanicznym pochodzeniu są wyziewy gorących gazów na pólnocnych stokach masywu.

Wynosząca sie na 5033 metry nad poziom morza szczyt nie jest trudny technicznie. Największą trudnością jest pokonanie 50 metrowego kuluaru o 40 stopniach nachylenia na odcinku wprowadzającym na wierzchołek.

W okolicy masywu nie ma innych szczytów o podobnej wysokości, dlatego jest on narażony na nagłe zmiany pogody i spore różnice temperatury. Gruzini określają szczyt mianem kapryśnej kobiety spowitej szalem wiecznych mgieł. Okoliczni alpiniści nie wchodzą na szczyt tłumacząc, że nie depcze się po głowie niewieście.

Wyprawa na Kazbek jest z pewnością pomysłem niesztampowym. Jeśli chcesz zmierzyć się z siłami natury na mniej uczęszczanym szlaku niż Alpejskie stoki, to z pewnością jest to wyprawa dla Ciebie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *