Zanim udamy się na trekking w Himalajach – historia Nepalu

Często pierwszymi myślami związanymi z Nepalem są trekking w Himalajach oraz zdobywanie Mount Everestu. Jednakże ten malowniczy kraj ma wspaniałą historią i związane z nią tradycje. To niezwykle interesujące państwo, którego ponad 75% powierzchni pokrywają góry o średniej wysokości sięgającej około 6000 metrów n.p.m., może pochwalić się ponad 2000-letnią historią.

nepalTereny te od setek lat zamieszkiwane były przez ludność indyjską i tybetańską. Pierwsze wzmianki dotyczące sprawowania władzy nad tym terenem związane są z postacią Aśoki – władcy z indyjskiej dynastii Maurjów. Państwo tego jakże wybitnego władcy rozciągało się od Cejlonu na południu do podnóża Himalajów na północy. Z kolei na wschodzie od Asamu i Bangladeszu do wschodnia Afganistanu na zachodzie. Do zjednoczenia wszystkich ziem indyjskich doszło kilka lat po najeździe dorzecza Indusu przez Aleksandra Macedońskiego. Jednak, podobnie jak każde inne wielkie państwo, upadł także kraj Maurjów. Po rozpadzie ogromnego imperium Nepal znalazł się w strefie wpływów państw tybetańskich. Zależność ta została przerwana wraz z początkiem panowania lokalnej dynastii Mallów (XIII wiek). Jednym z najważniejszych władców tego okresu był Dźajasthiti.

Niestety okres świetności państwa Mallów nie trwał długo, ponieważ już w XV wieku doszło do rozpadu tego kraju na cztery części. Jednak silne państwo nepalskie odrodziło się wieku XVIII, kiedy to władzę zaczęła sprawować dynastia Szah. Wtedy to Nepal zaczął prowadzić agresywną politykę wobec sąsiadów z północy. Jednak przerwała ją interwencja chińska mająca miejsce w wieku XVIII. Do istotnych zmian doszło pod koniec pierwszej połowy XIX wieku. W roku 1846 premier Jung Bahadur ograniczył władzę królewską i de facto objął władzę w państwie. XIX wiek to także czas, kiedy Indie zaczęły być stopniowe opanowywane przez imperium brytyjskie.

bieda w nepaluWpływy kolonialne szybko dotarły także do Nepalu. W wyniku wojny prowadzonej z europejskim imperium Nepal stracił około 1/3 swojego terytorium. Następne lata to czas kiedy to państwo leżące u podnóży Himalajów było zależne od imperium brytyjskiego. W połowie XX wieku doszło do zmian prowadzących do demokratyzacji kraju. Jednakże szybko zostały one zniesione i przywrócono rządy autorytarne. Koniec XX wieku to czas wielu niepokojów i wojen domowych. W 2007 roku ogłoszono republikę i sytuacja kraju zaczęła się polepszać. Niestety w roku 2015 doszło do trzęsienia ziemi, który doprowadziło do śmierci tysięcy ludzi i spowodowało ogromne straty materialne. Burzliwa historia Nepalu, także ta zupełnie najnowsza, to temat, z którym warto się szerzej zapoznać przed udaniem się na trekking w Himalajach.

One thought on “Zanim udamy się na trekking w Himalajach – historia Nepalu

  1. Nepal to cudowny kraj i wspaniali ludzie. Szkoda, że zostali tak bardzo doświadczeni przez trzęsienie ziemi. Kiedyś muszę tam pojechać! <3

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *