Co zabrać na trekking w Himalajach?

Na samym początku należy zaznaczyć, że z Polski trzeba ze sobą zabrać jedynie najważniejsze rzeczy, takie jak wysokie buty oraz bardzo dobra kurtka przeciwdeszczowa. Wszystko inne – kijki, bieliznę, czapki czy koszulki można kupić na miejscu. Sprzęt ten może być gorszej jakości niż ten sprzedawany w Europie, ale nie należy się zbytnio tym przejmować – na potrzeby trekkingu będzie on wystarczający.

trekkingPamiętajmy, że wybieramy się jedynie na trekking w Himalajach, a nie na zdobywanie jednego ze szczytów w tych górach położonych! Kupno sprzętu w Azji warto jednak skonsultować z bardziej doświadczonymi uczestnikami wyprawy. Pamiętajmy, iż Azjaci będą za wszelką cenę próbowali sprzedać nam kiepski sprzęt za wysoką cenę. W takich miejscach negocjacje to podstawa. Jeśli miejscowi handlarze zobaczą, że znamy się na rzeczy, prawdopodobnie szybko odpuszczą, a wtedy możemy znaleźć solidnej jakości produkty w naprawdę, w porównaniu do oferty na rynku europejskim, korzystnej cenie. Zdecydowanie nie warto oszczędzać na rzeczach najważniejszych, od których zależy nasz komfort – kurtka oraz buty muszą być obowiązkowo bardzo wysokiej jakości, więc nie należy ryzykować i te elementy ubioru trzeba kupić w Polsce lub innym europejskim państwie.

trekking himalajeOprócz butów i kurtki obowiązkową pozycją na trekking w Himalajach z pewnością jest czapka (zimowa oraz z daszkiem, ta druga przyda się jako element chroniący przed słońcem) oraz spodnie z możliwością odpinania nogawek – to naprawdę przydatna opcja dzięki której możemy w dowolnej chwili zmienić długie spodnie w krótkie spodenki. Nie należy zapominać też o rękawicach oraz skarpetach. Najlepiej wybrać różne ich typy – te cieńsze oraz te grubsze. Istotna jest również ochrona przed słońcem, z tego powodu należy zaopatrzyć się w dobre kremy i okulary z filtrem UV. Pamiętajmy także o higienie osobistej. Ręcznik, klapki i kosmetyki to oczywiście pozycje obowiązkowe. Bardzo ważny jest także plecak, powinien być bardzo wygodny oraz wykonany z materiału nieprzepuszczającego wody. Nie powinniśmy przesadzać z jego wielkością – w zupełności wystarczy taki o pojemności około 40 litrów. Z kolei zupełnie nie opłaca się brać ze sobą namiotu. Ewentualnie można wziąć śpiwór, chociaż na trasie są specjalnie przygotowane miejsca do noclegu i wszystko dostaniemy w bazach noclegowych.

Trekking w Himalajach to niezwykle popularna rozrywka europejskich i amerykańskich turystów. Na trasie znajdziemy bardzo dobrze rozwiniętą sieć noclegową, bez problemu kupimy smaczne jedzenie. Nie ma także problemu z utrzymaniem zadowalającego poziomu higieny osobistej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *